• Саем на книга 2016

Најнови статии

 • Саем на книга, 2016
  Повторно стигнавме до саканиот и долго очекуван саем на книга, оваа година од 12.04 до 18.04, со работно време од 10.00 до 20.00 часот. Годинава ви подготвивме 9 прекрасни нови наслови, кои ќе се продаваат по промотивни саемски цени, а…
  Коментирај
 • Старомодниот водич за љубов и романса - Кристи Гринвуд
  Старомодниот водич за љубов и романса - Кристи Гринвуд Не знам дали некогаш во животот сум прочитала позабавна книга! Мислам дека не сум уживала и не сум се смеела олку од времето кога бев заразена со Кинсела! Џесика Бим е девојка која знае да се забавува. Само што во…
  Коментирај Повеќе
 • Од минатото не се бега - Ерик Аксл Сунд
  Од минатото не се бега - Ерик Аксл Сунд Нова шведска сензационална трилогија, преведена во 46 земји! Наскоро и филм! Жанет Килберг сè уште не се откажува од случајот со убиените деца имигранти, но нејзината работа ја прекинува страшно морничаво убиство на бизнисмен во Стокхолм. На местото на злосторството…
  Коментирај Повеќе
Оцена
(46 оцени)

Крила - Даниела Стил

Приказната започнува со раѓањето на Кеси Омајли. Нејзиниот татко е пензиониран пилот, еден од најдобрите. Негов колега, Ник Галвин, доаѓа на аеродромот барајќи работа. Вработен е како асистент на Аеродромот Омајли.

Потоа приказната оди напред низ времето, кога веќе Кеси е 17 годишна девојка и која е опседната со авионите како и летањето, исто како нејзиниот татко и неговиот пријател Ник. Таа отсекогаш сакала да биде пилот и не се откажува од тоа иако нејзиниот татко има одредени предрасуди кон тоа Кеси, поточно жена да биде пилот. Тој ги игнорира нејзините вештини и се свртува кон нејзиниот помлад брат, Крис. За жал Крис повеќе би сакал да биде архитект отколку пилот.

Оцена
(167 оцени)

Кујна - Лили Прајор

На оваа веб страна не се лажеме, па таман работа, јас не Ви ги продавам овие книги па да треба да Ве лажам дека секоја од нив е неверојатно добра. Добро, веќе реков, многу зависи од нашите вкусови, но не може секое дело да биде прекрасно.

Кујна, купена на попуст во Матица и купена поради текстот на корицата. „Пикантна приказна за сексот, рецепти и убиства зготвени на огнот на сицилијанската кујна. Роман кој врие од страст и екстравагантни описи. Кај читателот предизвикува чувство на топлина, задоволство и внатрешна хармонија“. Оваа книга не е тоа што мислев дека ќе биде. Не сум разочарана, треба многу за да јас бидам разочарана од книга, но не сум ни воодушевена, всушност далеку од воодушевена. Ова е обична приказна girl meets a boy, girl cooks for the boy.

Оцена
(17 оцени)

Господарот на пустината - Диана Палмер

Доколку расположението во целост ви налага да се препушти на романтиката, страста и љубовта еве баш една книга со која можете да го направите тоа освен со својата љубов и не седејќи на каучот пред телевизор.

Оваа книга е чиста романтична приказна од која нема да можете главата да ја дигнете и ќе се преколнувате себе си зашто воопшто сте почнале да ја читате. Се работи за една девојка-Гретчен која оди на одмор во Мароко со својата пријателка, но бидејќи само по еден ден таа ќе мора да замине (ќе прочитате зошто) и да ја напушти, Гретчен од очекуван досаден одмор ќе доживее пресврт во својата сопствена бајка. Тоа секако ќе се случи поради љубов, ако не поради нешто друго...

Оцена
(921 оцени)

Моќта на посвеста - Џозеф Марфи

Книгава е чиста метафизика. Јас верувам дека од нашата добра мисла зависи нашето добро расположение. Авторот во неколку наврати говори дека мозокот е една голема градина. Ако посееме убави мисли ќе вродат убав плод. Ако посееме лошо семе (лоши мисли) ќе добиеме лош плод.

Па потсвеста е моќна во секој случај и ако во моментот не не’ тера да направиме нешто тогаш верувајте ќе остане како спомен и во иднина некоја постапка ќе ја базираме на тоа „што се одвивало под површината“. Обично кога викаме дали да го слушаме срцето или разумот (најчесто во љубовта) викаме дека го следиме срцето но разумот во потсвеста знае да не мачи и јаде од внатре многу подоцна откако сме го направиле 'нештото'.

Авторски Права

Сите права врз содржините на веб страната се задржани од страна на издавачката куќа САКАМ КНИГИ. Ниту еден дел од содржините не смее да се презема без писмена согласност на Сакам Книги.

Контактирајте нѐ

Вашето мислење ни е важно!

Можете да ни пишете порака преку нашата контакт страна . Со оглед на големиот број мејлови кои ги добиваме секој ден, се извинуваме ако не успееме да одговориме на сите.


contact@sakamknigi.mk
ivana@sakamknigi.mk

Тука Сме

сакам новости

Пријавете се доколку сакате да добивате новости за попусти и интересни настани!

Follow us on Twitter