• Читам

  И спијам како бебе...

 • Книгатае најдобриот и најпријатниот пријател.
 • Со книгитеСекогаш доживувам нови авантури...
 • ЧитамЗатоа што не можам да престанам.
 • ЧитамеЗа да знаеме дека не сме сами...

Најнови статии

 • Совршено несовршен пар - Сузан Елизабет Филипс
  Совршено несовршен пар - Сузан Елизабет Филипс Хит Шампион има поминато голем и мачен пат за да се издигне на врвот, почнувајќи од бедното детство во приколка со татко пијаница. Најдобриот и најуспешниот спортски агент во градот не се срами од своето минато, напротив, тој се гордее…
  Коментирај Повеќе
 • Допирот на музиката - Дафне Калотеј
  Допирот на музиката - Дафне Калотеј Платон рекол: „Затоа што хармонијата е симфонија, а симфонијата е хармонија, затоа музиката премногу се занимава со начелата на љубовта.“ Па можеби и е во право! Иако не потекнува од музичко семејство, нејзините родители не се музичари, Реми е успешна…
  Коментирај Повеќе
 • Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ
  Последната пролет во Париз - Јелена Бачиќ Алимпиќ “Последната пролет во Париз“ е третиот роман на авторката на бестселерите “Рингишпил“ и “Писмото на госпоѓа Вилма“, Јелена Бачиќ - Алимпиќ. Овој роман претставува емотивна приказна за судбината на емигрантите од царска Русија, за мрачниот свет на предавството, верноста кон…
  Коментирај Повеќе

Награди и подароци

Оцена
(40 оцени)

Сѐ што премолчавме

Еве уште една интересна приказна од перото на познатиот писател Марк Леви. Ова е една неверојатна авантура во која ќе уживате во секоја прочитана страница а притоа ќе посакате да има уште некоја плус за да уживате во нежноста, возбудата и хуморот. Станува збор за приказна за односот помеѓу татко и ќерка, за нивната взаемна љубов.

Џулија и нејзиниот татко Ентони Волш немаат баш најдобар однос, т.е. тие не чувствуваат никаква меѓусебна блискост. Додека Џулија се подготвува за нејзиниот најсреќен ден во животот, добива вест дека нејзиниот татко е мртов. Овој пат и таа мора да признае дека тој има навистина добра причина да отсуствува од нејзината венчавка. Така наместо да присуствува на својата свадба, Џулија присуствува на погребот на својот татко.

Оцена
(119 оцени)

Дупка - Агата Кристи

Дупка е уште еден крајно возбудлив роман на неповторливата Агата Кристи. Се започнува кога г-ѓата Ангкател одлучува да приреди забава на својот селски имот. Огромна куќа во природа, широк двор со базен, храна и пијалоци во изобилство, потребен број на куќни помочнички и музика.

Навидум сите услови беа исполнети за незаборавна работа. Очигледно г-ѓата Ангкател мислела на сè, но изгледа заборавила дека голем број од поканетите гости не се поднесуваат меѓу себе. И Херкул Поаро, беше еден од почесните гости, но на самиот дочек премногу се разочара, кога виде дека наместо малку да се опушти и да се забавува, повторно ќе мора да ги засука ракавите и да се фати за работа.

Оцена
(56 оцени)

Злоба

Злоба е роман за една жена, Грејс Адамс, која мора да се бори за да си го среди животот... но да почнам од почеток.

Грејс Адамс има тежок живот уште како девојче. Мајка ѝ умира, а татко ѝ сексуално ја злоупотребувал уште од нејзината шеснаесетта година. Ноќта спроти погребот на мајка ѝ, татко ѝ сакал повторно да ја злоупотреби, но таа го убива во обид да се одбрани, бидејќи не може повеќе да го трпи неговото малтретирање. Има само двајца кои ѝ веруваат на зборот, но сепак таа оди во затвор.

По завршувањето на затворската казна таа започнува нов живот: без семејство, пријатели, работа и дом. Од каде ли треба да почне?

Оцена
(250 оцени)

Холивуд - Чарлс Буковски

Холивуд (1989) е претпоследниот роман за сагата на Хенри Кинаски, како што и самиот Буковски вели за него: Роман за пишувањето на сценариото и снимањето на филмот Барфлај, каде што во главните улоги се појавуват Мики Рурк и Феј Данавеј. Холивуд е бескомпромисна иронија на холивудскиот свет, на филмските ѕвезди, продуценти, сценаристи. Жешка критика на помпезниот свет на славните, додека бедните и маргинализираните умираат по улиците на славниот Холивуд.

Холивуд, гламур и беда, сѐ во исто време... Денес си на врвот, а утре на дното чекајќи го повторно врвот... Продуценти и режисери кои живеат во луксуз вложуваат сѐ што имаат во филм со сценарио кое воопшто не е напишано и живеат во беда, во црнечки гета, чекајќи на реализација на филмот по истото сценарио.

Авторски Права

Сите права врз содржините на веб страната се задржани од страна на издавачката куќа САКАМ КНИГИ. Ниту еден дел од содржините не смее да се презема без писмена согласност на Сакам Книги.

Контактирајте нѐ

Вашето мислење ни е важно!

Можете да ни пишете порака преку нашата контакт страна или да нѐ контактирате телефонски на 070/326-403 доколку повеќе ви одговара. Со оглед на големиот број мејлови кои ги добиваме секој ден, се извинуваме ако не успееме да одговориме на сите.


contact@sakamknigi.mk
ivana@sakamknigi.mk

Тука Сме

сакам новости

Пријавете се доколку сакате да добивате новости за попусти и интересни настани!

Follow us on Twitter